close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Listopad 2018

Čtyři dny v Uhrách

22. listopadu 2018 v 9:10 | honza |  Pojeď se mnou
Čtyři dny v Uhrách
Čtvrtá hodina ranní je čas odjezdu , Liberečáci to mají holt nejdál , je před námi cesta do Maďarska , do země , kde se stěží domluví domorodci . Je neděle 18. listopadu , CK Hungariatour nás usazuje do vyhřáté Setřičky firmy Višňák , musíme ještě nabrat lidi v Jablonci , Praze , Jihlavě a Brně , potom už vidíme Novomlýnské rybníky a Pálavu, najednou jsme v Rakousku a frčíme po fungl nové dálnici , míjíme Vídeň , naposledy čůráme " U Slepiček " , za chvíli už jsme v Uhrách , vpravo Šoproň a ejhle ! Zastavujeme před hotelem Danubius v Bükfürdö , ty poslední dvě slabiky znamenají lázně . Ubytovaní jsme ve dvě a začíná nám den první
VASÁRNAP
Vodní svět tvoří čtyři bazény - plavecko - aerobický , šachový , venkovní vířivkový a ten léčivý sedací , říkáme mu " bramboračka ". Krom toho se dá zajít do sauny či páry , poležet si na lehátku , nechat si ohlodat nohy malými sardinkami, nebo si protáhnout tělo ve fitku . Ještě před hodinou byla recepce pestrobarevná , teď svítí bíle neb jsme všichni navlečeni do vyfasovaných sněhobílých froté županů . Jelikož jsme tu all inclusive a máme červený náramek , je nám k dispozici i bar a jídelnička s mňamkami pro ty, kteří si vzali málo jídla na cestu . V šest se otevírá hodovní sál a teď je na každém z nás , čím si ozdobí talíř . Nabídka je pestrá a velkorysá , dvě polévky, jedna vždy nahusto, sympaťák s pupkem krájí na požádání plátky z vepřové pečeně, jiní v rondonech v uherských barvách doplňují vyjedené pekáče, vegetariáni si nabírají z nerezu to pravé, masožraví používají zeleninu jako dekoraci k masíčkům, sladojedi si nechávají na jazyku rozplynout důmyslně aranžované dortíky, číšníci nosí nápoje a sklízejí ze stolů použité talíře , aby se tam vešly ty další . Kdo chce ještě sedět v baru , může si navrstvit na další talíř zobání k vínečku či pivu . A vodní tvorové se můžou ráchat až do desíti .
HÉTVÖ
Snídanička je opět přebohatá , vajíčka se žlutooranžovými žloutky , vajíčka míchaná i vařená natvrdo , hojnost uzenin i sýrů , dobré sladké i slané pečivo , slaninka vypečená pěkně dokřupava , ale i dovláčna , výrobníky teplých nápojů i džusů a jako včera i hojnost zeleniny a ovoce . Třešničkami na dortu jsou ovšem stříbrné kbelíky s ledem a s láhvemi místního sektu ! Pojednali jsme to pěkně po křesťansky, svatou hostií nám je kolečko uheráku, krev páně vidíme v doušku "šáňa", snad nás pánbu nepotrestá. To se nám to bude v bramboračce pěkně nadnášet a čekat na oběd ! Vymýšlime pro tuto činnost nějaký pracovní název, lámeme si hlavy , nakonec vítězí " Nažer se a plav ! " . Je to pojmenováni drsné , ale trefné . První odvážlivci se odpoledne vydávají na opatrný průzkum nejbližšího okolí . Máme tu sámošku a pár krámků , které se červenají všemožnými paprikami sušenými či umletými , venku chumelí a je to takový další druh relaxu trochu se hýbnout a načuchat se zimního povětří . Chuť k jídlu je zpět , rautíky už na nás pěkně čekají , v baru ještě poslední truňk a jde se do pelíšků .
KEDD
Jednotlivé dny jsou od sebe k nerozeznáni , program je tentýž , už víme , co přijde , přísaháme si , že se budeme v jídle krotit , ale copak to jde ? To by jeden musel jíst se zavázanýma očima ! Všichni nosí něco jiného , tohle a tamto jsem ještě neměl a vypadá to safra dobře . Tak nic , začneme hubnout od čtvrtka . Dopolední koupačka je v chumelenici , komu se asi tak poštěstí postavit si v Maďarsku sněhuláka ? Taky se musíme pomaličku začít loučit s naším milým barem , jak se blíží poslední večeře , začínají intenzivněji cinkat skleničky s vínem , muži si připíjejí kupodivu solidním místním pivem , v šest se otvírá velkovýkrmna , dnes je dokonce svíčková s knedlíkem, krocánek, tokáněk, rybka smažená i pečená, nechybí tarhoňa, taková ta jejich těstovinová příloha, rýži také dovedou umně uvařit, po jídle relax v recepci a jde se naposledy na kutě .
SZERDA
Kruci , to to uteklo ! Ještě jsme pořádně nevybalili a už zase balíme ! Bazény přijímají od půl sedmé , ještě se dá ledacos dohnat . Snídaně na rozloučenou opět velkolepá , ještě je možno si ve vsi zanakupovat , ještě se stíhá třeba saunička před cestou , ještě musíme srovnat dluhy na recepci a už jsou tu Višňáci a jede se domů .
VISZONTLÁTÁSRA !!!
Honza