close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

dvanáctý srpen

20. srpna 2018 v 11:51 | honza |  Pojeď se mnou
Dvanáctý srpen se ukázal jako termín pro tak dalekou cestu - jedeme s GEOPSEM do Languedocu a Roussillonu , jako nešťastný . Je neděle a celé Německo je v pohybu po svých rozkopaných dálnicích . Co je nám platné , že nám Alvatour přistavila zcela novoučkou Setru s Milanem a Ákošem za volantem , neustàle popojíždíme , čas se vleče , bus potřebujeme odstavit po jednadvaceti hodinách ! No a totální konec nastává na dálnici č 5 u Karlsruhe , bouračka deseti aut , sanitky , policajti , hasiči , dokonce vrtulník , suma sumárum stojíme šest hodin ! Program prvního dne je v čudu , musíme improvizovat . Vypouštíme plánovanou koupel v moři v Palavas les Flots a míříme přímo do Montpellier . Hochy s busem posíláme na hotel a jdeme si prohlédnout rozžhavené , ale mile živé město . Antigona od katalánského architekta Boffila je takové samostatné město s antickými prvky , kašny jsou přeplněné ječícími dětmi , my si jdeme maličko zanakupovat do obchodního centra Polygona a z Operního náměstí se vydáváme velerušnou pěší zónou . Skoro by se chtělo si zaparafrázovat a pronést " chlastá celé Montpellier "! Od Vítězného oblouku začíná Promenáda Peyrou , platanový park s vodním zámečkem a akvaduktem a z ochozů už vidíme Pyreneje . Ještě scházíme k opevněné katedrále svatého Petra , jen tak se mohla ubránit krutým saracénům . Sedáme do tramvaje a na jeden přestup se přesouváme do končin k výstavišt
kde je náš hotel Premiére classe . Jestli to někoho zajímá , tak jsme strávili v busu pětadvacet hodin !
Prospali jsme si do devíti , snídaně dobroučká s křupavými bagetami a drobivými croissanty , nad námi modro , vše zlé je zapomenuto . Dodnes jedeme do kopců , cesta je to kouzelná , před námi hory , okolo nás vinohrady , za hodinku už přejíždíme kolem Ďáblova mostu z desátého století a vystupujeme pod jeskyní Clamouse . Provází nás Denis , sympaťák a vypráví nám story okolo objevení jeskyně , o častých záplavách , pojmenoval nám jednotlivé krasové útvary , vysvětlil proč je vše tak krásně barevné , ve finále přicházíme do aragonitového království , vše je jakoby z bílých krajek a sněhových vloček . Asi o dva kilometry dále je TOP vesnička St. Guilhelm Le Desert. Kdysi poustevna , poté malé opatství s podhradím , dnes naprosto fantastická procházka uličkami plnými kytek a krámků s řemeslníky všeho druhu a mrňavými hospůdkami . Ale je čas splnit si denní kvótu koupání . Zajíždíme znovu k tomu prastarému mostu nad kaňonem řeky Hérault a ploveme v široké , čisťounké laguně , mňam ! Jsme znovu v buse , ještě den nekončí stoupáme do pohoří Cevenny , cestou vidíme v Lodéve " nejprimitivnější " gotickou katedrálu ve Francii , je zasvěcena svatému Fulkranovi . Jsme na planině Larzac a jdeme si prohlédnout templářské městečko La Couvertoirade . Je celé z kamene a v masivních hradbách , opět se potkáváme s řemesly a kdo má štěstí na místo v hospůdkách , může ochutnat i vychlazený cidr . Cestou domů zajíždíme k velkému obchoďáku v Lodéve a činíme si nákup zásob neb zítra je svátek Nanebevzetí a dost toho bude zavřeného . Večerní pokec u vínka a smraďochů neměl chybu .
Opět azuro , opět drobivá snídaně , jedeme do Séte , přístavu , kde se začal uskutečňovat sen mnoha panovníků , totiž spojit Středozemní moře s Atlantikem . Stavba sedmnáctého století pana stavitele Paula Riqueta Francii neuvěřitelně obohatila , dnes po kanálu Midi plují mírumilovně lodičky pod platany , ještě si k němu dnes zajedeme . Po cestě máme krásnou , liduprázdnou pláž , je tu další koupáníčko . A po něm přejíždíme přes pruh země , který odděluje moře od " rybníka " Tau . Tady se pěstují ve velkém ústřice , když dospějí do puberty , stěhují se do moře a z něho pak na talíře pažravých Francouzů . Před Béziers se potkáváme s idylickým kanálem Midi , po obou březích platany , pod nimi rybáři , na hladině lodičky . V Béziers u katedrály St Nazair je nechutná fronta , dnes je Nanebevzetí a uvnitř se bude konat velemše , nakukujeme dovnitř a přesouváme se k devíti propustím na kanálu , inženýrské dílo z první ligy . Do Narbonne je to už kousek . Jdeme od tržnice do starého města , v Arcibiskupském paláci je galerie výtvarného umění , staří mistři , v katedrále svatého Justa už narážíme na španělské baroko , z donjonu jsou senzační výhledy v římských sýpkách Horeum musíme sklánět hlavy , v jediné otevřené boulangerii nakupujeme bagety a mažeme k autobusu , je před námi návštěva cisterciáckého kláštera Fontefroide . Ten je " zašitý " ve skalách , mohutný a tajemný s již předčasně odkvetlým rozáriem . Sjíždíme z dálnice do kraje Corbiéres a těmi nekonečnými vinicemi a s lagunami po levé ruce se ocitáme v Salses le Chateau . Stojí tu největší pevnost Francie , veledílo architekta Vaubana . Je neuvěřitelně rozsáhlá a tvarově rozmanitá , ideální objekt pro naše foťáčky . Končíme v Perpignan v hotelu Premiére classe .
Při snídani koukáme na Pyreneje a víme , že si do nich dnes zajedeme . Po levé ruce máme posvátnou horu Katalánců Mont Canigou , po pravici řeku Têt ,projíždíme krajem sadů broskvoní a meruní , tu a tam nějaká ta gotika , asi za hodinu už vystupujeme v kopcích u dalšího kláštera . Jmenuje se St Michel de Cuxa , pochází ze století desátého , zdi jsou masivní , zvonice je čtyřpatrová a rajská zahrada je k zulíbání , hlavice sloupů nesou zvířecí motivy , uprostřed tryská fontána . A v butiku mají domácí ovčí sýry a místní červené víno ! O půl hodiny později už jsme na jiném krásném místě . Moudrá matka příroda nám tu vytvořila neskutečné skalní útvary . Říká se jim Varhany , tvoří řady píšťal v členitém terénu a jsou žluté ! V Perpignan vystupujeme u Le Castillet , to je vstupní brána do starodávného města , je z červených cihel a působí jako hrad . Ten pravý , královský je kousek dál ve městě , kdo chce , dojde si tam , všichni společně se ale jdeme podívat do katedrály Jana Křtitele . Obrovitá , surově gotická stavba je uvnitř nacpaná barokem ! Další etapou je Collioure . To si ale jenom myslíme . Španělé tam dnes slaví svátek svatého Vincence , město je zavřené , musíme improvizovat , honem volíme náhradní řešení a uháníme do St Cyprien , kde , doufáme, zastavíme někde u moře a o tu koupel nepřijedeme . A víte že jo ? Moře je čisté , teplé a živé , městečko má obchůdky a kafírničky , tady ten čas plnohodnotně strávíme . Večer nás čeká společná pařbička před hotelem , nakupujeme sýry , uzeniny , zeleninu a vína , pokud možno místní , sedělo se až přes půlnoc .
Ráno je ufoukané a zamračené , po snídani vezeme " plaváčky " do Canet a zbytek čeká dobývání dvou katarských hradů . Krásně se nám turisticky ochladilo , jindy krutý výstup na hrad Peyrepertuse v plném slunci se změnil v příjemný výšlap , odměnou nám je letecký výhled na to vinohradnické nekonečno kraje Corbiéres . To samé platí i o ruinách Queribusu , i tady si užíváme výhledy , které krom nás už mají jenom orlové . Příjemně unavení opouštíme hory a přesouváme se k moři . Jako na potvoru začíná krápat , ale má to své výhody . Pláž v Canet je liduprázdná , za chvíli beztak to sluníčko vylezlo a před námi je příjemné odpoledne . V místním supermarketu , který už známe ze včerejška , nakupujeme a jedeme naposledy bydlet . Kdo má předplacenou večeři , jde ještě na uzenářův talířek , kachní prsa v pomerančovém sosu a jablečný koláček v šódó se zmrzkou .
Po poslední snídani jedeme naším známým údolím řeky Têt až do Villefranche . Tady se naše kroky rozejdou . Skupina A zůstává ve městě , může navštívit opatství St Martin de Canigou , Vaubanovu pevnost a pochopitelně i vlastní město opevněné dvěma patry hradeb . Skupina B jede žlutým vláčkem do stanice Fontpedrousse a pěšky do termálů svatého Tomáše . A Céčko jede ještě dvě stanice do Mont Louis a do termálů pěkně po svých . Všechny skupiny se šťastně sešly ve Villefranche a naším posledním úkolem je dostat se šťastně domů . Tak zase někdy příště , ahoj Honza
Kohout na víně
Osolené a opepřené porce kohouta opeč na oleji , vyndej a ve výpeku osmaž celé oloupané šalotky . Přidej jeden malý protlak , bobkový list , nové koření a čerstvou snítku tymiánu , vlož zpět maso , podlij sedmičkou červeného vína a šálkem silného vývaru z vykostěného skeletu . Dus dvě hodiny , vyndej maso a koření a do omáčky nakrájej tři čokoládou polévané perníky slepené švestkovými povidly a lžičku kakaa . Vše rozvař a rozmixuj tyčovým mixérem . Vrať naporcované maso a hlavičky mladých žampionů . Prohřej a podávej s knedlíkem 4 3 2 1
Cassoulet
Namoč přes noc půl kila velkých fazolí . Druhý den je vař v nové vodě tři čtvrtě hodiny . Mezitím opeč na sádle a cibuli půl kila pokrájené krkovice a dvě vykostěná kachní stehna , osol a dej stranou . Do velkého kastrólu dej na dno vepřové kůžičky , kolečka rajčat a silné plátky anglické slaniny . Pokryj polovinou fazolí , posyp tymiánem a nahrubo nasekaným česnekem , přidej kolečka choriza a opečené maso i s výpekem . Přikryj zbytkem fazolí a zalij půl litrem silného vývaru . Vlož do trouby na 180" bez poklice a peč bez míchání tři hodiny . Osmkrát kastrólem " zahrkej " , udělá se ti krusta , to je důkaz , že je hotovo . 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | 30. srpna 2018 v 18:43 | Reagovat

Vidím, že tentokrát to bylo v Languedocu hodně veselé...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama