close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Listopad 2016

Örömyi

24. listopadu 2016 v 4:43 | Honza |  Pojeď se mnou
Örömyi
To záhadné slovo znamená maďarsky " elektrárna " , víme to díky Cimrmanům a my na jednu takovou maďarskou koukáme z balkónů našeho hotelu Danubius . Nacházíme se totiž v městečku Bükfürdö , zavála nás sem CK Campanatours , ale hlavním garantem je její sestřička Hungariatours . Odjezd z Liberce 20.11. přes Jablonec, Prahu a Jihlavu se odehrál v nekřesťanské hodině , ale cesta se dvěma Zdeňky za volantem utekla jako voda , na dvě zastávky jsme vystoupili před naším hotelem přesně v půl jedné ! Chopil se nás slovenský delegát Gabo a oddrmolil nám vše potřebné , co jsme potřebovali vědět . Červená páska na zápěstí , vyfasovaná na recepci , má kouzelnou moc a my s ní můžeme užívat všechna blaha lázeňství a konzumovat dle libosti z rohu hojnosti , který se před námi rozprostřel . Jsme tu totiž " all inclusive " a pažravost v nás nám velí nehnout se od plných talířů dokud můžeme ještě dýchat . Posuďte sami . Odpoledne první módní přehlídka ve sněhobílých županech a posezení v léčivé " bramboračce " a poté příjemné povalováníčko v křeslech na recepci se sklenkou vínka či pivka , tu a tam zobnutí do kuřecího křidélka nebo do minipizzy a čekání na šestou , kdy se přesouváme do velké jídelny z poloviny zaplněné stoly a židlemi , tu druhou tvoří nekonečný raut s maďarskou a evropskou kuchyní . Můžete jít kolikrát chcete a spolykat co chcete. A tady vzniká pracovní název celé akce " Nažer se a plav !" Není divu , že noc , v komfortně vymazleném pokoji je neklidná .
Ale s rozedněním už jsme zase krásně vytráveni a garganruovské orgie mohou vypuknout nanovo , tentokrát u snídaně . Vejce s neskutečně oranžovými žloutky na tři způsoby , klobásky a párečky , sýry a uzeniny , tuňák a herinci na kyselo , ale i stohy sladkostí , mezi nimi jsou jednoznačnými králi rozsýpající se croissanty , nechybí ale ani krupicová kaše s másílkem a kakavíčkem ! A pečivo světlé i tmavé mají Maďaři zkrátka jedinečné ! Dopoledne se dá strávit rozmanitým způsobem , ale jsme v lázních , jenom blázen by se neponořil do blahodárné horké , léčivé vody nebo se nenechal hýčkat ve vířivce , ale dá se jít i do fitka , na bowling, lehnout si do " skleníku " na lehátko či se důkladně vypotit v sauně . Ženy cvičí v tom chladnějším bazénu , muži už notně vyplajchováni usrkávají kupodivu pitelné místní pivo . K obědu máme na výběr z mnoha mas , pochoutkou je pečený krocan , též zeleninou se tu nešetří , kdo má rád polévky , může jít do česnečky nebo silného vývaru s nudličkami . A šup znovu do vody ! Ale je tu ještě jedna možnost . Je nádherné odpoledne , počasí přímo vybízí k procházce do městečka , tady se dají nakoupit ty žádané komodity jako jsou uheráčky , klobásy , mleté papriky nebo ty jejich pikantní pasty . Ještě stále je spousta času zanořit tělo do toho blahodárna , do večeře zbývá dobrá hodinka . Dnes je kuchyně vyloženě mezinárodní , paella , špagety carbonara , provencálská masová směs , nechybí ani dnes ryba . Hodovat se může až do desíti !
Mazáci mezi námi vědí , že plovat před snídaní je jedna z velkých rozkoší , to potom to hříšné kroužení okolo rautů nevypadá tak nezdravě . Máme tu ale i dopolední a odpolední bary , kdo se už nemůže dočkat oběda či večeře , zasytí se nějakou drobností . Ten pravý gastronomický orgasmus přichází s večerem , pomyšlení , že nebudeme dvanáct hodin jíst je nesnesitelné ! Jenom tak trochu čekáme na nějakou tu echt maďarskou mňamku , nakrájený uherák nám nestačí . Halaszlé , pörkelt nebo segedýnek , to by , panečku , bylo něco ! Poslední snídaně je o tom naplnit útroby tak , abychom vydrželi až na D1 , a tam na pumpě doplnit kalorie . Balíme , platíme pobytovou taxu , ale ještě pořád je dost času naposledy hupsnout do bazénů nebo sauny . Bus se dvěma Zdeňky dorazí v půl dvanácté , naše all inclusive nás opravňuje ještě si loknout piva či vína nebo se zakousnout do pizzy , děláme poslední fotečky , ahoj hoteli Danubiusi , za rok nás tu máš znovu !